TÜM HABERLERİ GÖSTER
Gömlek nedir? biente gömlek  24.06.2008 12:46:07

Ne erkeklerin ne kadınların vazgeçemediği bir giysi . eldeki bulgular ilk olarak eski mısır’da giyilmeye başladığını gösteriyor bu moda tarihinin vazgeçilmez giysisinin. her ne kadar ağırbaşlı havası yüzünden bir dönem yalnızca soyluların gözdesi olsa da bugün her yaştan, her kesimden insan hitap ediyor. isterseniz gelin hep birlikte gömleğin gizemli yolculuğuna şöyle bir göz atalım.

mısırlılar onu, kolların ve başın geçebilmesi için bırakılan boşluklardan oluşan dikdörtgen bir keten parçası şeklinde giymekteydiler. ortaçağ’da kraliyet ailelerinin önemli sembolüydü. 16. yüzılda, dantellerle ve fırfırlarla süslenerek ağır ve soylu görünüme büründü. 18. ve 19. yüzyıllar avrupa’da süslü ve çok katlı yakaların zamanıydı. yakanın gömleğin en önemli unsuru olduğunun fark edilmesiyle birlikte, yaka gömleğe karakterini vermeye başladı.
20. yüzyıl ise gömlekte daha once kullanılmayan, alışık olunmayan renklerin kullanılmaya başlandığı bir dönemdi. modellere gelince, moda tarihi boyunca akımlara bağlı olarak değişmiştir hep. yüzyıl başında abd’de serbest yakalı beyaz gömlekler çok popülerken 1920’lerde inanılmaz bir renk çeşitliliği ve takılıp çıkarılabilen yakaların modası başlamıştır. 30’lu ve 40’lı yıllar hollywood’un etkisinin hayli hissedildiği yıllardır gömlek modasında. etnik görünüşün öne çıktığı ve hippi akımının dünyayı kasıp kavurduğu 1960’larda erkekler vücudu sımsıkı saran gömleklerle boy göstermişlerdir. işte lycra kumaşı da ilk kez bu dönemde gömlek üretiminde kullanılmıştır.
renkli geniş kravatlarla uzun sivri yakalı gömlekler 1970’lerde altın çağını yaşamıştır. spor giyimin doruğa çıktığı yıllar olan 1980’lerde ise gömlek yakaları küçülmüş, kumaşlar iyice esnemiştir. 2000’li yıllarda ise gömlekle ilgili en önemli anekdot; hem rahatlık hem de şıklık olmuştur. www.bientegomlek.com

Okunma Sayısı: 11919